Phenix M1 MX-S

Totul despre cum sa iti faci o lanseta handmade, rodbuilderi din Romania, produse, accesorii.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania, M.Gabriel

S.G. Lures
Mesaje: 18
Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:13 am

Phenix M1 MX-S

Mesaj de S.G. Lures »

Phenix M1 este versiunea 2 a cunoscutei serii Recon, destul de populara printre pescarii americani de bass.Desi in review-uri se spune ca exceleaza in primul rand prin robustete, si dupa aceea vine senzitivitatea mie mi sa parut mai senzitiva decat ce am mai pescuit pina acuma din clasa blank-urilor cu raport execent pret-calitate, cum ar fi avid-ul , de exemplu.

Constructorii acestor blank-uri au dorit sa ofere pescarilor un blank foarte puternic si rezistent, insa in acelasi timp si foarte senzitiv comparativ cu oferta similara a altor firme producatoare.

Am ales acest blank pentru o lanseta de finete de spining, pentru pescuitul salului-avatului cu naluci soft, dar si cu woblere minnow, liplles, cicade , pilkere, evident ''acordate'' ca si marime -greutate cu puterea acestei lansete.

Deoarece am vrut sa ii maximizez senzitivitatea si sa obtin lanseuri ceva mai lungi,am folosit un tub de carbon Matagi pentru a prelungi lanseta de la 6.9ft(2.05m) la 7.3ft.(2.20m).Acest tub care a inglobat partea inferioara a blankului , si a primit in exterior o mandrina fuji tvs , care permite contactul cu blank-ul in 3 puncte.Montat pe 3 bucse ,au rezultat 2 ''camere de rezonanta'' care au rolul peransamblu sa amplifice semnalul venit de pe fir in blank.Inelele fuji alconite combinatie Y+k, virful fuji sic .Estetic am optat pentru combinatie de culori rosu+negru, o combinatie care personal imi place foarte mult.Testata 'la rece ', inainte de a ''sigila'' matisajele cu epoxy, am putut constata ca lanseaza extrem de usor greutati mici si este foarte senzitiva.Mai multe imagini dupa ce voi finaliza complet lanseta si o voi scoate la un pescuit..

Imagine
Imagine

S.G. Lures
Mesaje: 18
Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:13 am

Re: Phenix M1 MX-S

Mesaj de S.G. Lures »

Si finalizata, dupa ultimele retusuri..

Imagine

Imagine

Imagine

Scrie răspuns