CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, sonare, barci, motoare, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

Scrie răspuns
ovidiu
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:19 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de ovidiu »

O lanseta de Dunare este lanseta capabila sa sparga gresia salaului si jigul sa treaca prin grosu-i obrajor... ;)
Eu am lansete, dar nevasta-mea nu.... Si m-am saturat sa tot dea cu ale mele :D
Daca va castiga ea o lanseta, voi pescui si eu cu ea... sa vada si ea cum e sa dai scule :D

Imagine

Imagine
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
C&Risti
Mesaje: 17
Membru din: Vin Ian 10, 2014 8:11 pm
Localitate: Timisoara

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de C&Risti »

Salut.
Personal, folosesc betele cu actiune rapida, cu plaje de puteri 10 – 40g, lungimi 2.10 – 2.70m functie de cum pescuiti, de pe mal sau din barca, sau de cum va vine voua mai bine.
Mulineta corespunzatoare eu zic una de 3000-4000 cu angrenaje cat mai de calitate pt ca pe dunare se forjaza nu gluma :), ca fir il prefer pe cel textil, iar nalucile, fiecare ce doreste de la clasica oscilanta pana la spinnerbait-uri, slider, etc...
Imagine
screen cap

andrei
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 12:03 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de andrei »

lanseta mea trebuie sa fie usoara si sa o pot folosi atit din barca cit si pe uscat in locuri mici
Fişiere ataşate
eu.jpg
eu.jpg (81.73 KiB) Vizualizat de 7920 ori

Haprian Ionel
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 2:01 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de Haprian Ionel »

Salutare natiune ! Eu cred ca o lanseta perfecta pentru pescuitul pe Dunare ar trebuii sa aiba urmatoarele caracteristici : Lungime 2,7m, greutate 240g si putere de aruncare 40 - 120 de grame. O Hakuyo Heavy Spin MTX s-ar potrivii perfect.. acuma vad :)
Fişiere ataşate
Asta e recordul meu.. un somotel de 4 - 5 kg prins cu o rotativa Mepps nr 2, fir de 0.14. Eram in cautarea Cleanului si buum a aparut dansul.
Asta e recordul meu.. un somotel de 4 - 5 kg prins cu o rotativa Mepps nr 2, fir de 0.14. Eram in cautarea Cleanului si buum a aparut dansul.
micsorata.JPG (116 KiB) Vizualizat de 7916 ori

Ady
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 2:35 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de Ady »

Pentru Dunare ar trebui sa fie o lanseta puternica care sa fie capabila sa scoata si cate o creanga dintre agataturi sa fie o lanseta fina,eleganta si in ultimul rand usoara intrun cuvant lanseta ideala pentru dunare...va doresc tuturor cat mai multe capturi si fir intins...
Fişiere ataşate
Pe Dunare Jud.Dolj
Pe Dunare Jud.Dolj
9.jpg (10.06 KiB) Vizualizat de 7915 ori

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de oana »

Dan M scrie:Castiga o lanseta Hakuyo Heavy Spin MTX!

Ce trebuie sa faci:nu cred k mai trebuie sa descriu si eu lanseta minune ,orice pescar isi doreste o varga usoara ,un dril pe cinste si o captura impresionanta ,,,,,,,,,,,,,,de la aceasta lanseta nu vreau decit sa fie a mea ,sa o personalizez cu numele meu ,,serbov oana,,apoi doar capturi marete.fir intins si zbuciumat la toti pescari .

1. Inregistreaza-te pe forumul Rapitorimania.ro
2. Raspunde la intrebarea "Ce vrei de la o lanseta de pescuit spinning pe Dunare?"
3. Posteaza in acest topic o fotografie (facuta pe malul apei) cu tine si un peste rapitor prins de tine.


Cele mai bune trei raspunsuri + fotografii vor fi premiate de Dan Mitranescu cu cate o lanseta Hakuyo Heavy Spin MTX (2,7m, greutate 240g, putere 40-120g).

Perioada desfasurare concurs: 14 ianuarie - 01 februarie 2014

Detalii complete despre lanseta:

http://danmitranescu.ro/79-531/LANSETE- ... X-2-70.php

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de oana »

Ce trebuie sa faci:nu cred k mai trebuie sa descriu si eu lanseta minune ,orice pescar isi doreste o varga usoara ,un dril pe cinste si o captura impresionanta ,,,,,,,,,,,,,,de la aceasta lanseta nu vreau decit sa fie a mea ,sa o personalizez cu numele meu ,,serbov oana,,apoi doar capturi marete.fir intins si zbuciumat la toti pescari .
Fişiere ataşate
110702_105509.jpg
110702_105509.jpg (77.58 KiB) Vizualizat de 7904 ori

Avatar utilizator
IonutC
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 14, 2014 10:51 pm
Localitate: Galati

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de IonutC »

Din punctul meu de vedere o lanseta adecvata pentru pescuitul la spinning pe Dunare trebuie sa prezinte urmatoarele caracteristici:
1. In primul rand o putere de aruncare de minim 50-100 grame (gama heavy) , potrivita pentru utilizarea jigurilor cu greutati cuprinse in acest interval, necesare pentru abordarea zonelor cu adancimi mari, curenti puternici, anafoare.
2. Actiunea : de tipul fast, extra fast, pentru a ne permite sa sesizam cele mai timide atacuri (in cazul unui pescuit la salaul), dar si pentru a identifica corect tipul de substrat si structurile submerse (praguri, gropi, copaci, samd)
3. Lungimea de 2.4-3 metri, prefer un bat care sa se preteze atat pentru pescuitul de pe mal cat si pentru cel din barca. Desi calitatea controlului nalucii scade pe masura ce avansam catre o marime mai mare a lansetei, fiind mult mai dificil sa imprimam acesteia miscarea dorita, se compenseaza prin o serie de avantaje precum : un dril mai facil, un plus in distanta de aruncare, si cel mai important aspect dupa mine, capacitatea de a scoate pestii arunci cand avem in fata praguri inalte.
4. Greutatea lansetei : una potrivita pentru a se echilibra cu o mulineta de marimea 3000-4000, dar care sa nu solicite prea mult capacitatile fizice ale pescarului
5. Inelele : rezistente la abraziunea realizata de firul textil, plus un diamentru suficient de mare pentru folosirea unui monofilament/textil mai solid atunci cand specia tinta este somnul.
6. In incheiere, rezerva de putere ridicata, indispensabila atunci cand la capatul firului se afla o captura ,,capitala''.

In poza de mai jos, recordul meu in materie de spinning. A fost prins pe raul Siret din barca la cativa kilometrii de gura de varsare a acestuia in Dunare, in timpul unei nopti calde de la sfarsitul lui iunie.
Fişiere ataşate
phpdIZMFZAM.jpg
phpdIZMFZAM.jpg (64.74 KiB) Vizualizat de 7890 ori

cornel.s
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 10, 2014 7:00 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de cornel.s »

alin80 scrie:Domnule Cornel, urmarind postarile si comentariile domnului Mitranescu am inteles ca exact acestea ar fi caracteristicile acestei vergi. Poate ca ma insel, dar am inteles ca ceea ce a dorit sa faca in cazul de fata, a fost sa obtina de exact acest echilibru dintre actiune si putere,asa cum de altfel a reusit destul de bine si cu alte MTX-uri. Daca ma insel, greseala mea. Chiar as astepta un raspuns pe acest topic si de la domnul Mitranescu. Daca v-au deranjat postarile celor care au dorit putere sporita si actiune fast, imi cer scuze. Oricum, consider postarea dumneavoastra neavenita, dar asta nu ma impiedica sa va doresc succes in continuare!
Domnule Alin daca postarea mea e neavenita atunci va cer scuze. Si eu imi doresc ca lanseta mea de Dunare sa fie rapida, dar fast sau extra fast nu :). Eu pescuiesc si la salau si la somn, dar si la stiuca. Daca la salau folosesc lansete cu actiune rapida pentru a fi in contact cat mai fidel cu jigul, la somn folosesc semiparabolice (moderat fast!?), deasemenea si la stiuca si stiu ca fast - ultra fast sunt lansete ultra rapide care se folosesc de regula in concursuri de catre sportivi cu experienta, iar in cazul unei lansete cat mai "universale", ca si in cazul celei prezentate va asigur ca nu poate fi vorba de ceea ce spuneti Dumneavoastra, din descrierile pe care le-ati facut. Intr-o alta ordine de idei, va asigur ca la Dunare nu aveti ce sa faceti cu un extra fast decat daca pescuiti la avat. O rezerva de putere pe talon cum e cea necesara la somn este antagonica necesarului "extra" fast in conceptia tuturor producatorilor.
Si ca sa nu va suparati pe mine va urez succes in castigarea lansetei mult visate de dvs, daca despre asta e vorba. Eu mai am vreo 7 lansete de rapitor, daca nu chiar mai multe. Am sa le numar. Renunt eu la el sa aveti dvs mai multe sanse ;).

Avatar utilizator
RazvanG
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 20, 2014 3:15 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de RazvanG »

Va salut,

cum nu am dat in viata mea la Dunare,sper ca lanseta castigata de la Dan Mitranescu,sa ma invete cum prind un salau sau un somn. ;)

p.s. vorbesc serios cand am spus ca nu am pescuit in viata mea la Dunare

Stiuca din poza,avea la vremea aceea 5 kg si era prinsa pe celebrul lac Rainbow din Franta
Fişiere ataşate
551374_580895171935208_2024379584_n.jpg
551374_580895171935208_2024379584_n.jpg (209.53 KiB) Vizualizat de 7865 ori

Scrie răspuns