Cumpar barca

Sectiune dedicata anunturilor de vanzare sau cumparare.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

Avatar utilizator
Mihai Banu
Mesaje: 70
Membru din: Lun Ian 06, 2014 11:42 pm
Localitate: Arad

Cumpar barca

Mesaj de Mihai Banu »

Astept propunerile voastre.

buget: maxim 1500 lei
ce imi recomandati?

Gabossss
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 13, 2014 11:18 am

Re: Cumpar barca

Mesaj de Gabossss »

La bugetul as asta nu poti decât sa cauți ceva sh din gama: kingfisher, bark, baracuda sau energofish.
Sa te gândești si la o lungime, iar daca o iei pt spin , neaparat podina si chila gonflabila.

oby 1
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 08, 2014 10:27 pm

Re: Cumpar barca

Mesaj de oby 1 »

Neaparat chila de ce?
Chila te ajuta daca te dai cu termic si glisezi in rest doar la muschi (carat) te mai ajuta

Gabossss
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 13, 2014 11:18 am

Re: Cumpar barca

Mesaj de Gabossss »

Nu cred ca am deranjat cu parerea mea, dar eu sunt de parere ca pescuitul la spining se desfasoara 100%din picioare, iar chila rigidizeaza podina si poti sta f. bine.
Nu spun ca nu se poate pescui si din barca fara podina ,dar e f greu sa nu te poti ridica in barca.
In schimb sunt f deacord cu tine in privinta greutatii....dar sunt avantaje si dezavantaje.

Dan Mitranescu
Mesaje: 16
Membru din: Lun Ian 06, 2014 1:52 am

Re: Cumpar barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cum spunea si oby1 , chila este necesara numai cand avem motor pe barca . In rest sunt cam 20 kg care se tarasc dupa tine toata ziua de pescuit. Am vaslit in ambele variante , cu si fara chila. Ce suplineste la alunecare prin intinderea podinei este identic cu lipsa greutatii atunci cand podina nu exista.
Pescuiesc de 20 de ani la spinning , dar nu stiu daca am stat adunat o ora in picioare . Nu vad rostul .( ...stiu ... jocul ala prinzator :roll: :D ) Sau poate este chestie de obisnuinta.Nu stiu.

Avatar utilizator
andy
Site Admin
Mesaje: 80
Membru din: Mie Dec 11, 2013 9:23 pm

Re: Cumpar barca

Mesaj de andy »

Intr-adevar dupa ceva ani de mers in gonflabile nici eu nu prea mai vad rostul chilei. La motoare electrice chiar deloc. La termice mici (5-6 cai) iti asigura stabilitatea barcii cand glisezi. Daca ai o barca cu chila pe care reusesti sa o glisezi cu 5-6 cai si vrei sa mergi mai repede, desumfla-i chila. O sa castigi cativa kilometri buni in plus, dar vei pierde la stabilitate si control. Cam pentru asta e chila la barci si motoare mici.

cristi mitrea
Mesaje: 23
Membru din: Vin Ian 10, 2014 7:33 pm

Re: Cumpar barca

Mesaj de cristi mitrea »

intr-adevar , prezenta chilei la orice fel de barca are rolul de a mentine directia ambarcatiunii , dar cu permisiunea dumneavostra aduc un amendament la termenul de glisaj . Glisajul este atunci cand o ambarcatiune , propulsata , iese din apa si intra in starea de mars .
o salupa glisanta in repaus are sub linia de plutire sa spunem 40 cm iar in glisaj doar 15 . In timpul glisajului se poate observa pe carena si etambou linia de plutire a ambarcatiunii care este mult deasupra apei . O barca pneumatica cu un motor mic este doar propulsata , nu si glisata .
ca sa revin , asa cum au spus Dan si Andy , la o barca gonflabila care foloseste un motor mai mic de 10 HP , personal consider chila doar un moft , probabil comercial , in schimb podeaua rigida iti va usura mult ziua de pescuit

fir intins !

Avatar utilizator
andy
Site Admin
Mesaje: 80
Membru din: Mie Dec 11, 2013 9:23 pm

Re: Cumpar barca

Mesaj de andy »

Despre partea cu podina rigida, iarasi nu este absolut necesara. Cele din fabrica, aluminiu sau tego, sunt grele si anevoiase la transport si montat. Iti poti face o placa din plexiglas sau alt material usor strict pe perimetrul unde vrei sa stai in picioare. Eu am renuntat oricum la gonflabile. Refuz sa mai car cu carca.

Scrie răspuns