Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, sonare, barci, motoare, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

Avatar utilizator
trif florin
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 17, 2014 10:26 pm

Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Mesaj de trif florin »

Salut
Anul acesta ma bate gandul sa incep sa caut somnul la spinning!
Ce caracteristici recomandati la o lanseta de somn ptr pescuitul de pe mal?
Ce lansete folositi ptr. pescuitul somnului la spinning?
..........
Mulineta o am,Sportex X-caster de 4000.

TristianDaCuhna
Mesaje: 9
Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:21 am

Re: Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Mesaj de TristianDaCuhna »

Eu am un Sportex Black Pearl BR2753, de 2.70, act.60gr.Eu am incredere in el, merge bine atat cu voblere(12-15gr in sus),cat si cu jiguri grele.Poate fi o solutie de compromis si bagat si la jiguit la salau in lipsa de altceva, insa mie nu mi se pare ca simt mare lucru cu el, decat de la jiguri de 21 gr in sus.

Avatar utilizator
andy
Site Admin
Mesaje: 80
Membru din: Mie Dec 11, 2013 9:23 pm

Re: Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Mesaj de andy »

Eu pescuiesc destul de rar la somn si de pe mal. Folosesc o Daiwa Shogun Z 2,4 m 10-40g. Printre amici am vazut foarte multi care folosesc Berkley Pulse.

https://www.peapa.ro/produs/10235/Lanse ... rkley.html

Avatar utilizator
IonutC
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 14, 2014 10:51 pm
Localitate: Galati

Re: Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Mesaj de IonutC »

Florin, nu ai mentionat daca vrei sa pescuiesti in apa statatoare/curgatoare, acest aspect modifica mult datele ecuatiei, desi am o vaga banuiala ca ar fi a doua varianta ;)

Avatar utilizator
trif florin
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 17, 2014 10:26 pm

Re: Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Mesaj de trif florin »

IonutC scrie:Florin, nu ai mentionat daca vrei sa pescuiesti in apa statatoare/curgatoare, acest aspect modifica mult datele ecuatiei, desi am o vaga banuiala ca ar fi a doua varianta ;)
Da,pescuiesc pe curgatoare,in mare parte pe Tarnava Mare(un rau mic cu monstrii marii,am vazut poze cu exemplar de 40kg prins la undita ),si pe Mures de 2-3 ori pe an,cat imi permit resursele financiare :)
Caut o lanseta care sa numi dea emotii cu un exemplar mare ,o lanseta cu care pot scoate un somn de dimensiuni marii dintr-un asemenea loc
Poze facute personal la o partida de somn pe Tarnava Mare Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
zamfi
Mesaje: 26
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:42 pm
Localitate: Pe Mures...

Re: Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Mesaj de zamfi »

Eu folosesc la somn o lanseta Capture (acum e Rapture...) Black Power de 2,70 m , fast , cu o putere superioara de 5o g . Putere reala! Super bat pentru Mures ,Tarnava si nu numai ...Mandrina si inele Fuji , blanc ok de banii aia(100 euro) -CX1, cca 195 g cred .Am scos somn de 1,75 m si am dezdoit ancore de pe voblere serioase cu altii mai mari! Pe Po si o data pe Mures a fost indoita din cotor :lol: ,insa nu a cedat nici macar lacul de pe inele.Asa ca Florine ...

Avatar utilizator
trif florin
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 17, 2014 10:26 pm

Re: Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Mesaj de trif florin »

Da,Rapture Black Power,frumoasa lanseta,am citit putin despre ea,imi place doar ca pretul de 100E este cam mare ptr. mine.

Avatar utilizator
zamfi
Mesaje: 26
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:42 pm
Localitate: Pe Mures...

Re: Lansete de spinning destinate pescuitul la somn !

Mesaj de zamfi »

Incearca sa o cauti second. Pune un anunt pe site-urile de spinning /rapitori .Poate o gasesti in 200-250 lei .Daca a fost ingrijita ...nu ai probleme!

Scrie răspuns