Atentie la semnel de osmoza instalata pe barci

Pentru ca ne place sa mergem pe apa.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

Avatar utilizator
nmmarine
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 2:16 am
Contact:

Atentie la semnel de osmoza instalata pe barci

Mesaj de nmmarine »

Atentie !
In ultima perioada m-am intalnit cu foarte multe barci si jet-skiuri afectate de OSMOZA...
http://www.youtube.com/watch?v=F-i1dYYjBNY
Este mai usor de prevenit decat de tratat. Osmoza se instaleaza de obicei dupa aprox 5 ani..si cum in Romania au sosit foarte multe barci second hand...
O barca care nu este sau nu a fost protejata cu vopsea antifouling cu siguranta va fi afectata de osmoza.
Deci in situatiile in vedeti pe barca voastra niste mici bule cu lichid, aveti un motiv serios de ingrijorare.
In prima faza va afecta doar strapungand stratul de gelcoat, apoi in timp va strapunge gelcoatul si va ajunge si ;a stratul de fibra, apoi se va instala si in santina. De aici nu se mai poate face aproape nimic sau doar cu foarte multa munca si costuri mari.
Imagine
.....
si atunci va trebui sa indepartati complet stratul de gelcoat si stratul intermediar...pana la fibra de sticla...asta este prima faza Imagine

...apoi urmeaza tratamentul cu Gelshield Plus Imagine

...... apoi un strat intermediar de kit expoxidic Watertite Imagine

...apoi 1-5 straturi de primer Gelshield 200 Imagine

.....si in final 1-3 straturi de vopsea antifouling Ultra EU sau Micron Extra..Imagine
Nu este mai simplu sa folosim din timp vopseaua antifouling... economisiti si bani, si nervi si munca.
Va astept cu intrebari oricand pe aceasta tema.
Stiucile le prinzi da le mai dai si drumu' pentru ca o sa vrei sa pescuiesti si maine..si poimaine

boby007
Mesaje: 29
Membru din: Mar Ian 07, 2014 12:10 am

Re: Atentie la semnel de osmoza instalata pe barci

Mesaj de boby007 »

ceva pentru pliuri la barci pneumatice aveti?

Avatar utilizator
nmmarine
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 2:16 am
Contact:

Re: Atentie la semnel de osmoza instalata pe barci

Mesaj de nmmarine »

boby007 scrie:ceva pentru pliuri la barci pneumatice aveti?
Pliuri la barci? Nu inteleg intrebarea
Stiucile le prinzi da le mai dai si drumu' pentru ca o sa vrei sa pescuiesti si maine..si poimaine

Avatar utilizator
andy
Site Admin
Mesaje: 80
Membru din: Mie Dec 11, 2013 9:23 pm

Re: Atentie la semnel de osmoza instalata pe barci

Mesaj de andy »

Cred ca se refera la incretiturile de pe materialul barcilor gonflabile. Petec sau cutit cand bubuie.

Scrie răspuns