Delta Dunarii

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru apele de rapitori.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

Avatar utilizator
Rapitorimania
Moderator
Mesaje: 34
Membru din: Mie Dec 11, 2013 9:04 pm

Delta Dunarii

Mesaj de Rapitorimania »

http://www.rapitorimania.ro/articole/re ... pescuit-19

Orice intrebare despre Delta Dunarii isi va gasi raspuns aici. Teodor Buliga, autorul cartii Delta Dunarii - Ghid turistic si de pescuit, va asteapta la discutii despre Dunare si Delta.

boby007
Mesaje: 29
Membru din: Mar Ian 07, 2014 12:10 am

Re: Delta Dunarii

Mesaj de boby007 »

Domnule Buliga,

Intentionez sa achizitionez aceasta carte. Exista cumva si informatii despre locurile din zona Mila 23?

teodorbuliga
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:37 pm

Re: Delta Dunarii

Mesaj de teodorbuliga »

Buna ziua.

Am grupat descrierea locurilor de pescuit din Delta Dunarii dupa doua criterii - pe tipuri de ape (canale, respectiv lacuri) si geografic (intr-o anumita succesiune, am zis eu mai usor de urmarit). Asadar, veti gasi date despre locurile de pescuit din zona Mila 23 atat la capitolul despre apele Deltei (canalele din zona), cat si la capitolul despre pescuitul stiucii (lacurile de langa Mila 23). O foarte scurta prezentare a satului Mila 23 este facuta la capitolul despre localitatile Deltei, ca sa aveti o idee despre ce e vorba acolo.

Trebuie sa intelegeti ca prezentarea locurilor de genul "la al treilea copac pe stanga mergeti cinci metri si prindeti crap, respectiv zece metri si prindeti stiuca" este imposibila, din cauza vastitatii teritoriului, a numarului imens al locurilor de pescuit si mai ales a variabilitatii rezultatelor partidelor de pescuit din Delta.

Lectura placuta!

Avatar utilizator
zamfi
Mesaje: 26
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:42 pm
Localitate: Pe Mures...

Re: Delta Dunarii

Mesaj de zamfi »

Buna. Sa inteleg ca deja putem cauta cartea pe la librarii ,etc ?

teodorbuliga
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:37 pm

Re: Delta Dunarii

Mesaj de teodorbuliga »

Sigur. Pentru moment, cartea poate fi gasita in reteaua Inmedio, pe www.peapa.ro si www.librariaatlas.ro.
Lectura placuta!

Avatar utilizator
zamfi
Mesaje: 26
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:42 pm
Localitate: Pe Mures...

Re: Delta Dunarii

Mesaj de zamfi »

Ok.Multumesc. ;)

Scrie răspuns