retete culinare cu si din peste ..............

Aici putem discuta orice in afara de pescuit.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

Avatar utilizator
Mihai Banu
Mesaje: 70
Membru din: Lun Ian 06, 2014 11:42 pm
Localitate: Arad

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de Mihai Banu »

Doamna Oana, de ce nu mergeti la Master Chef?

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

Mihai Banu scrie:Doamna Oana, de ce nu mergeti la Master Chef?
am vrut,insa nu m a lasat sotul ,asa k exersez acasa ,si vara pe la pensiuni .

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

MREANA LA CUPTOR
luam pestele il curatam de solzi si mate si incercam sa l taiem pe sira sa l deschidem ca pe o carte .apoi spalam bine
si ii dam un praf de sare .intr o tava punem ulei si incercam sa taiem cartofi rondele mai grosute dupa ce am facut un
pat bun de cartofi ,punem pestele in patut iar ca sa nu i fie frig incepem sa l invelim cu putin piper,boia
dulce,cimbru,si usturoi pisat facut pasta ,si mai adaugam noi vreo 3 4 felii de rosii si 2 3 felii de lamiie peste
pește apoi il dam la cuptor vreo 20 de minute dupa care vom stropi cu un pahar de vin dupa care v om acoperi tava
cu o folie de aluminiu din comert facind o gaurica la mijloc .si iar cu ea in cuptor ,dupa alte 20 30 minute vom scoate
pestele din cuptor ,vom indeparta folia si ...............mama mama ce minunatie ,tocam patrunjel aruncam asa in scirba
peste peste si incercam cu un pahar de vin alb sa degustam minunatia pofta buna

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

SCRUMBIE IN FOLIE
ptr aceasta reteta avem nevoie de o scrumbie mai marisoara ,pe care o vom curata de solzi si mate ,o vom spala bine
,apoi ii vom da un praf de sare ,o lasam asa vreo 10 15 minute ,in acest timp intr un castronel vom pisa un catel de
usturoi,vom pune un strop de boia dulce ,piper,putin cimbru ,un strop de oregano ,si citeva lacrimi de vin alb
,amestecam totul bine pina ce obtinem o pasta .cu acesta pasta vom unge scrumbia bine ,neramanind un locusor in care sa
nu fi umblat ,apoi bagam in burta ei o felie de lamiie una de rosie,si tot asa pina ajungem spre coada,apoi punem
scrumbia intr o folie de aluminui pe care o inchidem la capete ,apoi luam o tava la lungimea scrumbiei si asezam
scrumbia in ea,intepam pestele cu folie cu tot din loc in loc ptr a se scurge surplusul de grasime lasat de scrumbie si
ce facem?
la cuptor cu ea . cam dupa 30 45 de minute scoatem din cuptor ,scoatem staniolul ,umplem paharul cu vin alb si
haideti la masa
pofta buna va doresc

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

oana scrie:;) se incumeta cineva?
ce spuneti de acest topic ,continuam ? o zi cu mult soare in suflet va trimit de aici din sulina .

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

PESTE IN SUC PROPRIU (eu va scriu si imi lasa gura apa )
se curata pestele ,se spala si dupa ce i se taie capul si coada se sareaza ,sau se scufunda intr o saramura cam o ceasca de sare la un litru de apa .dupa 30 minute se scoate de la sare se spala si se opareste 2-3 minute in apa clocotita ,sarata dupa gust ,dupa ce l-am oparit cele 2-3 minute il vom raci tinindu-l un minut in apa rece .apoi ii vom curata aripioarele si cartilagiile .apoi ii vom pregati culcusul in borcane .il vom aseza indesat si vom pune si putina sare ,o foaie de dafin si 3-4 boabe de piper cind borcanele s-au umplut vom arunca in scirba si cite o feliuta de lamiie apoi vom inchide iute borcanele,punindu-le la sterilizat cam o ora .dupa ce a trecut timpul de sterilizare se scot borcanele si se racesc cu apa rece( atentie la borcane ) sa nu va crape .
va doresc pofta buna

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

SALAU CU MAIONEZA
ptr aceasta reteta avem nevoie de un salau .
il curatam de solzi si mate il spalam bine il taiem in 2 3 si il punem la fiert cu putina sare si otet.
alaturat vom fierbe 3 4 cartofi, 2-3 morcovi si vom face o maioneza de casa din 3 4 oua proaspete
cind carnea salaului s-a fiert ,s-a albit iar aripioarele se desprind cu usurinta vom scoate pestele intr-o strecuratoare pentru a lasa toata apa. ptr un moment uitam un pic de el il lasam sa se
odihneasca .
dupa ce am fiert morcovii si cartofii si am pregatit maioneza incercam sa facem salaului un pat confortabil pe un platou dupa cum urmeaza:
vom taia morcovii si cartofii rondele.vom pune pe platou aceste rondele ,apoi vom acoperi cu
maioneza ,vom lua pestele il vom dezosa,si vom aseza bucatelele de carne peste patul de legume si maioneza ,apoi vom inveli pestele tot cu legume rondele si apoi la sfirsit vom acoperii totul in maioneza fara a se vedea ca acolo ar fii vreun pestic.
incercam sa ornam cu felii de lamiie taiate julien asezate in forma de evantai si multe frunzulite de patrunjel
se da la rece 2-3 ore dupa care se serveste cu un pahar de vin alb bineinteles si acela scos din frigider
in speranta ca am fost pe intelesul dvs va doresc pofta buna
as vrea sa mentionez ca se mai poate face si cu stiuca sau biban aceasta reteta va doresc inca o data pofta buna

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

MARINATA DE CRAP
ptr aceasta reteta avem nevoie de fileuri de crap
o lingura de faina
2 3 frunze de dafin
2 3 linguri de otet
piper
o cescuta de ulei
si vreo 10 12 masline fara simburi
fileurile de crap se presara cu sare si piper,se da prin faina si se prajeste in ulei incins
dupa ce ati prajit fileurile de crap,se ia uleiul ramas de la prajit se strecoara de ramasitele de la prajeala ,se
limpezeste apoi il turnam inapoi in tigaia in care am prajit pestele ,presaram o lingurita de faina,pe care o vom stinge
cu apa ,vom adauga frunzele de dafin,maslinele,citeva boabe de piper si otetul dupa gust .apoi vom adauga fileurile de
peste si lasam sa dea citeva clocote .se serveste rece. sa nu uitati cum v am invatat de sticla de vin de la rece .pot
sa va spun ca aceasta reteta se poate pastra si ptr iarna ,doar ca vom pune in borcane si vom fierbe in baie de aburi
cam 20 30 minute
va doresc pofta buna

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

SOMN PE VARZA LA CUPTOR

precizez ca aceasta retete ,o iubesc la nebunie ,si va asigur ca este un deliciu .
deci hai sa incepem

ptr inceput vom unge o tava de aragaz cu ulei sau untura ,apoi vom taia varza murata fisiute ,o vom pune in tava unsa
o vom condimenta cu piper ,putin cimbru si o dam la cuptor ptr a o cali un pic
cit se caleste varza vom taia rondele de somn le vom condimenta bine cu piper,sare,boia dulce ,si vom face o pasta de
mujdei in care vom aduga vre o 5 6 linguri de suc de rosii facut in casa , cind varza este aproape calita vom arunca
rondelele de somn asa in scirba prin acel sos de usturoi si le vom aseza peste patul de varza care asteapta cald caldut
introducem tava in cuptor ,o lasam sa sfiriie vreo 15 20 de minute dupa care mai aruncam peste bunaciunea din tava suc
de rosii cu mujdei .
cind varza si pestele au prins o crusta aurie ,va rog scoateti tava pe mijlocul mesei unde troneaza sticla de vin alb
.
va doresc pofta buna ,sa fiti sanatosi

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

CRAP UMPLUT CU CIUPERCI
ce ziceti?
cum suna?
ptr asta avem nevoie de 1 crap cam de 1 1,5 kg pe care il curatam de solzi ,mate ,il spalam bine si ii dam un praf de
sare cit ,cit numai .apoi ce credeti ca facem?
luam cam vreo 200 gr de slaninuta afumata ,un ou,vreo 2 3 cepe,bineinteles un pahar de vin alb, si vre o jumatate kg
de ciuperci ,iar apoi condimente sare piper,patrunjel,cimbru ,foi de dafin .
ei ,prieteni slaninuta impreuna cu ciupercile le taiem in felii julien apoi le amestecam cu condimentele si cu oul
,dar vai am uitat de vin, aruncam in scirba un pahar de vin in aceasta compozitie si incepem sa indesam crapul ,dar nu
inainte de al unge si pe el cu putin ulei ,piper ,boia dulce ,dupa ce l am umplut deja incepe sa miroasa toate
condimentele ce s au imbatat de savoarea vinului ,vom pune un pat de ceapa si cartofi intr o tava unsa cu ulei pe care
v om aseza crapul umplut .cind incepe cit de cit sa prinda o crusta aurie ,mai aruncam un pahar de vin ,tot asa in
scirba iar apoi din cind in cind stropim crapul cu zeama ce se aduna in tava .cind este gata vom scoate tava din cuptor
si vom garnisi crapul cu patrunjel tocat fin si felii de lamiie ...va doresc pofta buna credeti ma pe cuvint imi ploua
in gura

Scrie răspuns