retete culinare cu si din peste ..............

Aici putem discuta orice in afara de pescuit.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

SCORDOLEA.
ptr aceasta reteta avem nevoie de peste sarat de preferat ar fi stiuca, dupa ce ati prins pestele, il curatati de mate ,solzi ,il despicam pina la sira il crestam pe linga sira apoi il punem la sare 2-3 zile punem sare cat sa acopere pestele nu va fie teama pestele isi ia sare cit are nevoie .apoi cind vrem sa facem scordaleaua il scoatem de la sare il lasam 2-3 ore in apa la desarat apoi il punem la fiert
cind stiuca este fiarta o scoatem la scurs si vom face urmatorul procedeu
vom face un piure de cartofi (exact cum facem piureul obisnuit )numai ca in acest piure vom pune mujdei de usturoi pasta si otet si sare dupa gust. revenim la peste ,il dezosam si il asezam pe un platou apoi il vom acoperii cu piureul de care v- am vorbit mai sus vom orna cu gogosari ,masline,si frunzulite de patrunjel
va doresc pofta buna, si nu uitati de vinul din frigider .

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

TOCHITURA DE SOMN
ptr aceasta reteta avem nevoie de bucati de somn file ,cam de o palma apoi taiate in doua .vom lua fileurile le vom spala bine ,apoi ,vom da un praf de sare ,,.cam dupa 20 minute vom clati fileurile le vom pune pe un servet la scurs vom da prin faina si vom praji in ulei incins cind aproape sunt gata prajite vom taia citeva rondele de rosii si un ardei gras ,dupa ce sa u calit un pic legumele impreuna cu pestele vom turna cam o ceasca de apa in care vom dilua o lingurita de pasta de tomate,acum la primul clocot vom imbalsama totul cu condimente ,care consta in ,,un strop de sare adus de o pala de vint ,un strop de
piper,boia dulce ,putin cimbru iar la sfirsit cind e aproape gata doua trei lacrimi de vin alb va intensifica aroma .amestecam usor si gustam ..........lipseste ceva nu i asa?
ca sa fie totul ok vom pisa si 2 3 catei de usturoi ,nu ca mi ar place mie ,dar asa e cel mai bun .vom lua cratita de pe foc ,unde in locul ei vom pune un ceaun micut in care vom incropi o mamaliguta ,apa ,sare ulei si malaiul batut bine .cind mamaliguta este gata vom scoate tochitura pe platou imbalsamind o cu un strop de patrunjel tocat asa fin.si vom pune un ardei iute deasupra invelind codita in staniol alaturat mamaliguta troneaza pe o farfurie intinsa gata gata sa iasa din ea in speranta ca v am descretit putin fruntile va urez pofta buna

Avatar utilizator
Mihai Banu
Mesaje: 70
Membru din: Lun Ian 06, 2014 11:42 pm
Localitate: Arad

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de Mihai Banu »

oana scrie:PIFTELUTE CU SOS
avem nevoie de:
2-3 cepe
2-3 rosii
1-2 ardei gras
usturoi
marar ,sare piper
taiem legumele cubulete mai mari apoi le punem la calit un pic si adaugam si o cana doua de apa ,cind legumele sunt calite si aproape gata vom pune sarea,piperul,usturoiul tocat si el marunt apoi vom introduce in sos piftelutele una cite una dupa ce au dat un clocot bun vom arunca si mararul tocat marunt ,se servaste cu un vin alb alaturi, va doresc pofta buna
doamna, mi-a facut sotia astea dupa reteta d-voastra.
SUPER BUNE!!!
si i-au iesit super tinand cont ca facea pt prima oara
multumim

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

Mihai Banu scrie:
oana scrie:PIFTELUTE CU SOS
avem nevoie de:
2-3 cepe
2-3 rosii
1-2 ardei gras
usturoi
marar ,sare piper
taiem legumele cubulete mai mari apoi le punem la calit un pic si adaugam si o cana doua de apa ,cind legumele sunt calite si aproape gata vom pune sarea,piperul,usturoiul tocat si el marunt apoi vom introduce in sos piftelutele una cite una dupa ce au dat un clocot bun vom arunca si mararul tocat marunt ,se servaste cu un vin alb alaturi, va doresc pofta buna
doamna, mi-a facut sotia astea dupa reteta d-voastra.
SUPER BUNE!!!
si i-au iesit super tinand cont ca facea pt prima oara

multumim
ma bucur mult sa aud acest lucru ,veti vedea ca vor urma multe alte retete ,explicate asa pe intelesul tuturor ,imi place ceea ce fac si de aceea am tinut sa impartasesc din secretele mele ,tuturor .mai e putin si incepe sezonul scrumbiei ,sa vedeti ce bunaciuni de retete acolo .o zi minunata va doresc ,si salutari sotiei . :)

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

ROSII UMPLUTE CU PESTE
ptr aceasta reteta avem nevoie de peste alb,salau ,stiuca sau biban .
5-6 rosii potrivite
2 oua fierte tari
1 lingura de mustar
2-3 castaveciori murati
si maslinute de decor
incepem cu pestele pe care il curatam de solzi si mate il spalam bine si il punem la fiert cu o lingurita de sare apoi vom spala rosiile si vom taia capacelul acolo unde se afla codita vom goli rosia de miez( dar nu in totalitate)vom presara un pic de sare si vom lasa rosia la scurs cu capacelul in jos apoi vom taia marunt miezul de la rosie si il vom pune intr o tigaita la calit pina scade zeama bine si incepe sa se lege ,pestele fiert se scoate de pe oase si se toaca marunt impreuna cu ouale fierte,apoi vom adauga sosul de rosii,mustarul sare ,piper si castravetii tocati marunt marunt .amestecam bine apoi umplem rosiile cu aceasta compozitie .punem capacelul si ornam cu feliute de masline si patrunjel ,apoi rosiile astfel umplute se aseaza pe un platou pe care am pus frunze de salata spalate si scurse ,va doresc pofta buna.

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

SALATA DE CRAP
ptr aceasta reteta avem nevoie de un fileu de crap ,pe care il vom coace pe gratar ,dupa ce s a rumenit bine pe o
parte si pe alta vom incerca sa scoatem pe cit putem oasele (eu folosesc numai carnea de la burta ).apoi taiem carnea
cubulete mai mari o punem intr un castron ,apoi punem boabe de porumb din conserva,castraveciori murati.taiati cubulete
,un morcov fiert,un cartof fiert ,bineinteles si acestia taiati cubuete ,sare ,piper,maioneza de casa si zeama de la o
lamiie (acrim dupa gust ,cit va place de acru )amestecam bine toate ingredientele apoi desfacem o sticla de vin alb sec
de preferinta si haideti la masa
pofta buna

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

SALATA DE TON
eu o prepar astfel
o conserva de ton ,din care am scurs uleiul ,
3 ling ulei de masline ,
piper,
coriandru ,oregano ,busuioc
1ardei rosu si un ardei verde,o ridiche ,o ceapa sau eu folosesc si sfecla rosie pe care o tin o jumatate de ora in
apa rece
sare
zeama de la o lamiie
pregatim astfel
ardeiul ridichea ceapa si sfecla o taiem julien apoi punem intr un boll de sticla .stropim cu zeama de lamiie
amestecam bine ,apoi tonul il taiem cubulete si il aruncam in scirba peste patul de legume gata pregatit ,aruncam un
asternut de piper,apoi unul de sare ,un praf de oregano,unul de coriandru ,si un strop de busuioc apoi uleiul de masline
ce credeti ca a,iesit?mai amestecam odata pentru a face cunostinta cu toate aromele si apoi ........haideti la masa ,dar
stati asa intr un ibricel aruncati o mina de spaghete peste care ati aruncat un praf de oregano ,putina sare si un strop
de ulei .ei ?
ce ziceti?
sunt gata spaghetele?
haideti sa le strecuram dupa ce le am strecurat ,le punem pe o farfurie , lasind un loc in mijlocul lor .... dar
haideti ,desfaceti vinul.unul alb si sec ca merge al naibii de bine .salata o vom aseza in mijlocul spaghetelor peste
care asa ca de final vom presara putin patrunjel tocat .va urez pofta buna

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

CIRNATI DIN PESTE .
mentionez ca pentru aceasta reteta puteti folosi orice fel de peste ,singer,crap,platica ,babusca ,stiuca ,somn , eu
am facut din somn deoarece somnul este un pic mai gras ,luati un pix si hirtie in mina si haide ti sa incepem .
1 ,5 kg peste numai fileu ,
usturoi,
cimbru,
piper,
boia de ardei iute ,
sare ,
busuioc ,

dam prin masina de tocat fileul de peste ,de 2 3 ori pina distrugem orice urma de os ,apoi adaugam 2 3 capatini de
usturoi ,pe care il pisam bine ,amestecam compozitia ,apoi adaugam sare ,piper ,cimbru ,boiaua de ardei si busuiocul
,amestecam bine si lasam o jumatate de ora sa si traga compozitia condimentele ,apoi gustam in cazul in care mai trebuie
sare adaugam ,daca compozitia vi se pare k este virtoasa adaugati un pic de ulei caldut .matele de porc le intoarcem
suflam in ele pentru a le umfla si le lasam un pic in apa cu otet ,ne apucam de umplut matele din cind in cind rasucim
,eu cirnati nu i am facut mari ,i am lasat mai micuti ,ii intepam cu ajutorul unui scobitor si ii scoatem un pic afara
pe sirma la zvintat. cine doreste ii poate si afuma ,sunt foarte gustosi si afumati ,acum k ne am terminat treaba
,haideti sa punem un pahar de vin alb ,asa cum v am invatat si sa ne tragem un pic sufletul ,va doresc pofta buna .

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

CONSERVA DE PESTE IN SOS TOMAT
eu aceasta reteta o prepar din pestele mic prins la undita ,babusca ,platica ,carasei ,bibani .deci : curatam pestele
de solzi si mate ,il spalam bine ,apoi ii dam un praf de sare ,lasam cam jumatate de ora ,dupa care spalam pestele si l
punem pe un servet la scurs . intr o tigaie punem ulei la incins ,atit ulei cit sa acopere pestele pe care il avem de
prajit ,apoi punem pestele in uleiul incins ,acesta nefiind dat prin faina ,cind carnea pestelui s a albit scoatem
pestele pe un servet pentru a indeparta surplusul de ulei . pregatim borcanele care trebuie sa fie curate ,si cu capace
bune .,asezam pestele in borcan daca este mai mare se va taia in 2 sau in 3 depinde de marimea lui .dupa ce am pus un
strat doua de peste punem o felie de lamiie .dam borcanele in care am pus pestele deoparte si pregatim sosul dupa cum
urmeaza : intr o craticioara luam un pic din uleiul in care am prajit pestele si punem la incins ,apoi turnam peste
uleiul incins 1 kg de suc de rosii sau 1|2 depinde de cite borcane cu peste aveti ,in acest sos punem ,piper,boabe de
enibahar ,o foaie de dafin ,un catel doi de usturoi ,un paharut de vin alb ,sare dupa gust ,dupa ce a dat 2 3 clocote
bune ,punem sosul peste pestele din borcan asa fierbinte cum il scoatem de pe foc ,apoi punem capacele si mai sterilizam
borcanele 40 de minute ,dupa ce le am sterilizat se vor scoate din apa fierbinte si se vor pune la loc racoros ferit de
caldura .va doresc pofta buna .

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

TIGAIE PICANTA DIN SOMN .
2 cepe ,
2 ardei ,
ketchup iute 2 linguri ,
1 lingurita miere ,
sare ,piper ,curry ,busuioc ,ulei de masline patrunjel verde .
1 fileu de somn o 500 g
inainte de a ne apuca sa preparam, sfatul meu este sa bagati repede la frigideer o sticla de vin ,veti avvea cu
sigurantta nevoie .
deci ..........
intr o tigaie mai adinca ,eu folosesc un wok ,punem putin ulei de masline ,apoi taiem ceapa julien ,la fel si ardeii
,le dam drumul in wok ,si lasam un pic sa se caleasca amestecind din cind in cind ,apoi adaugam fileul de somn taiat
cubulete .un paharut de vin alb aruncat peste cele ce sfiriie in wok ,ne va face sa ne simtim mult mai bine ,apoi ,sare,
piper ,busuioc ,amestecam bine ,legumele si pestele s au calit nu i asa ? haideti repede cu ketchupul ,iam ,iam ,ce bine
miroase ,adaugam si lingurita de miere ,gustati fara teama ,e un deliciu nu i asa? aproape gata luam un curry doar unul
e de ajuns il tocam marunt si hopa in wok cu el .oprim focul ,lasam 2 3 minute sa se racoreasca si haideti la masa ,sa
nu uitati vinul ,umpleti paharele ,umpleti farfuria si .....pofta buna va doresc .

Scrie răspuns