retete culinare cu si din peste ..............

Aici putem discuta orice in afara de pescuit.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

cornel.s
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 10, 2014 7:00 pm

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de cornel.s »

RazvanG scrie:Iti multumesc in numele pescarilor ptr senzationalele retete,te rog sa primesti un sincer : MULTUMESC SI SARUTMANA ;)
He, heee Razvane! Doamna Oana sunt convins ca ne va spune mai incolo si cat de mult ii place sa pescuiasca si crede-ma ca o face mai abitir decat multi dintre noi. Dar sa ramanem la retetele culinare ca eu le-am testat deja pe vreo cateva. Deliciu si nebunie.
Doamna Oana, cu curaj ca sa ramana si sa se perpetueze. Ne batem joc de mancaruri fara sa avem minime cunostinte.

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

cornel.s scrie:
RazvanG scrie:Iti multumesc in numele pescarilor ptr senzationalele retete,te rog sa primesti un sincer : MULTUMESC SI SARUTMANA ;)
He, heee Razvane! Doamna Oana sunt convins ca ne va spune mai incolo si cat de mult ii place sa pescuiasca si crede-ma ca o face mai abitir decat multi dintre noi. Dar sa ramanem la retetele culinare ca eu le-am testat deja pe vreo cateva. Deliciu si nebunie.
Doamna Oana, cu curaj ca sa ramana si sa se perpetueze. Ne batem joc de mancaruri fara sa avem minime cunostinte.
nu divulgati toate secretele ,speriati lumea pe aici ,mai usurel ,toate la timpul lor ,va salut cu respect dle cornel s.

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

ARDEI UMPLUTI.

ptr aceasta reteta avem nevoie de somn sau stiuca (eu fac cu somn).
curatam somnul de mate ,il spalam bine ,apoi il dezosam .pregatim vreo 10-12 ardei pe care ii curatam de seminte ii spalam apoi ii punem cu gura in jos pe un servet la scurs .intr e timp pregatim umplutura astfel ..
somnul cam 2 kg fileu il dam prin masina de tocat impreuna cu vreo 3-4 cepe , vreo 4-5 cartofi si o bucatica de slaninuta afumata , o legatura buna de marar si una de patrunjel ca de........asa ii sta bine apoi pisam vreo 3 4 catei de usturoi ,o lingurita de sare (ca sa mearga vinul),un praf de boia iute ,piper,si putin busuioc numa, numa (sa nu va prind ca puneti delicat sau secretul gustului ca nu stiu ce va fac) incepem sa amestecam toate ingredientele si amestecam si amestecam se cere ceva nu i asa?
haideti sa punem un strop de ulei ,vedeti cum compozitia devine lucioasa? acum e numai bine haideti sa mai adaugam o cescuta de orez (numai cu bob rotund )si iar amestecam ,simtiti aroma?
acum luam frumos cite un ardei si incepem usor usor sa i umplem ,punindu le un capacel din feliute de rosii.dupa ce am terminat de umplut toti ardei ,ii asezam frumos intr o cratita vom pune apa .1-2 linguri de pasta de tomate si citeva crengute de cimbru ,apoi pe foc cu cratita ...................lasam sa dea citeva clocote bune ,cind ardei s au muiat si compozitia din interior este gata dam cratita de pe foc ,umplem paharele cu vin si ne asezam la masa .pofta buna .

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

MUSACA DIN STIUCA
ptr aceasta reteta avem nevoie de o stiuca la vreo 2 kg .ii scoatem solzii matele o spalam bine ,o batem cu ciocanul de carne pentru a reusi sa i scoatem pielea ,apoi usoor cu virful unui cutit incercam sa scoatem carnea de pe oase,punem carnea intr un lighenas, intre timp curatam citiva cartofi pe care ii taiem rondele si ii calim un pic ,luam o tava mai inaltuta in care punem niscaiva ulei si incepem sa punem cartofii taiati rondele si caliti ,astfel vom pregati patutul pentru compozitia ce urmeaza sa o punem .dupa ce am terminat de pus cartofi ,vom lua masina de tocat carne si vom toca carnea dezosata de la stiuca ,apoi incepem cu o pala de sare ,una de piper,una de boia ,un virf de deget de cimbru ,vreo 2 3 cepe si ele tocate marunt ,un catel doi de usturoi dati pe razuitoarea fina si uite asa dupa ce
amestecam toate astea ,tusti cu ele intr un ceaunel la calit in ulei de masline ,dupa ce am calit ompozitia si dupa ce am racit o binisor ce credeti ca facem ?luam o lingura buna de smintina si o amestecam bine de tot in compozitie ,iaca ta treabai aproape gata ,luam bunaciunea de compozitie obtinuta si fuga fuga ,hai cu ea in patutul de cartofi ce asteapta ,apoi dupa ce am intins uniform in toate colturile tavii ,mai adaugam si partea cealalta de cartofi taiati rondele pentru a acoperii totul bine ,stropim cu un picut de ulei si fuga fuga in cuptor ,cam la vreo 20 minute ce se aude? sfiriie tocatura ,haideti iute si degraba sa batem 2 3 oua in care adaugam un pic de oregano ,putina sare bi piper si tusti cu ele peste musacaua sfiriinda din cuptor .mai lasam vreo 20 minute si cind a prins crusta aurie e semn ca e gata,haideti prieteni la masa ,da adu incoace si carafa cu vin ca tare bun mai e si cere mult al naibii musacaua asta .va doresc pofta buna.

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

oana scrie:MUSACA DIN STIUCA
ptr aceasta reteta avem nevoie de o stiuca la vreo 2 kg .ii scoatem solzii matele o spalam bine ,o batem cu ciocanul de carne pentru a reusi sa i scoatem pielea ,apoi usoor cu virful unui cutit incercam sa scoatem carnea de pe oase,punem carnea intr un lighenas, intre timp curatam citiva cartofi pe care ii taiem rondele si ii calim un pic ,luam o tava mai inaltuta in care punem niscaiva ulei si incepem sa punem cartofii taiati rondele si caliti ,astfel vom pregati patutul pentru compozitia ce urmeaza sa o punem .dupa ce am terminat de pus cartofi ,vom lua masina de tocat carne si vom toca carnea dezosata de la stiuca ,apoi incepem cu o pala de sare ,una de piper,una de boia ,un virf de deget de cimbru ,vreo 2 3 cepe si ele tocate marunt ,un catel doi de usturoi dati pe razuitoarea fina si uite asa dupa ce
amestecam toate astea ,tusti cu ele intr un ceaunel la calit in ulei de masline ,dupa ce am calit ompozitia si dupa ce am racit o binisor ce credeti ca facem ?luam o lingura buna de smintina si o amestecam bine de tot in compozitie ,iaca ta treabai aproape gata ,luam bunaciunea de compozitie obtinuta si fuga fuga ,hai cu ea in patutul de cartofi ce asteapta ,apoi dupa ce am intins uniform in toate colturile tavii ,mai adaugam si partea cealalta de cartofi taiati rondele pentru a acoperii totul bine ,stropim cu un picut de ulei si fuga fuga in cuptor ,cam la vreo 20 minute ce se aude? sfiriie tocatura ,haideti iute si degraba sa batem 2 3 oua in care adaugam un pic de oregano ,putina sare bi piper si tusti cu ele peste musacaua sfiriinda din cuptor .mai lasam vreo 20 minute si cind a prins crusta aurie e semn ca e gata,haideti prieteni la masa ,da adu incoace si carafa cu vin ca tare bun mai e si cere mult al naibii musacaua asta .va doresc pofta buna.
MENTIONEZ CA MUSACAUA SE POATE FACE DIN ORICE PESTE .

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

PIFTELUTE CU SOS
avem nevoie de:
2-3 cepe
2-3 rosii
1-2 ardei gras
usturoi
marar ,sare piper
taiem legumele cubulete mai mari apoi le punem la calit un pic si adaugam si o cana doua de apa ,cind legumele sunt calite si aproape gata vom pune sarea,piperul,usturoiul tocat si el marunt apoi vom introduce in sos piftelutele una cite una dupa ce au dat un clocot bun vom arunca si mararul tocat marunt ,se servaste cu un vin alb alaturi, va doresc pofta buna

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

CALCAN CU SOS DE SMINTINA SI CIUPERCI
curatam calcanul de mate ,il spalam bine il portionam dupa care ii dam un praf de sare
in ulei curat bine incins il prajim nu inaite de al tavali prin faina ,dupa ce am prajit
calcanul il lasam pe un servet la scurs de surplusul de ulei .
intr un cazanel calim ciupercile taiate julien intr un strop de ulei de masline ,cind au
prins un pic de culoare aruncam peste ele asa in scirba cum v am invata 3-4 linguri de
smintina in care am amestecat o lingurita de faina ,cind incepe sa bulbuceasca punem 3-4
catei de usturoi taiati julien,un praf de piper alb ,citeva farime de busuioc ,sare
si ca sa prinda totul curaj adaugam un pahar de vin alb sec de preferinta ,dupa un
clocot doua ,adaugam bucatile de calcan ,lasam un minut doua apoi .aruncam tot asa in
scirba 2-3 fire de patrunjel tocat marunt .cind servim pe farfurie se adauga o jumatate de
lamiie .va urez pofta buna ,nu inainte de a va trimite la frigider ,stiti de ce nu ?
sticla de vin alb de la rece .

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

SARAMURA DE BIBAN
bibanul il curatam de mate il spalam, apoi il frigem pe o tabla pe care vom pune sare ,cind incepe sarea sa sara, vom pune pestele la fript ,cind s a copt il scoatem si il punem un pic intr un lighenas cu apa la moi ,apoi cu virful unui cutit vom rascheta solzii .separat intr o craticioara vom pune o cana de apa un strop de ulei si un strop de otet,piper,sare,boia dulce,cimbru felii de rosii,felii de ardei ,si vom fierbe 10 15 minute apoi cind legumele s-au muiat cit de cit vom pune pestele lasam sa de a un clocot mic apoi aruncam asa in scirba cum imi place mie sa spun o lingurita de mujdei amestecam cu grija sa nu se sfarime pestele apoi scoatem pe un platou impreuna cu zeama ornam cu ardei iute si patrunjel tocat .alaturi tronind mamaliguta .va urez pofta buna

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

CARAS INABUSIT
luam caraseii ii curatam de solzi si mate ,apoi ii spalam si le dam un praf de sare .dupa vreo 15-20 minute ii tavalim prin faina si ii punem la prajit in ulei incins.dupa ce s au prajit ii scoatem pe o farfurie dupa care scurgem uleiul in care i am prajit ,asezam din nou pestele in tigaie si punem doar jumatate di ueiul scos apoi aruncam 3-4 stropi de otet si o canita de apa in care am pisat 2 3 catei de usturoi,un praf de sare si putin piper.dupa ce am pus si apa punem tigaii un capac si dupa primul clocot oprim focul .iese nebunie ,va doresc pofta buna si nu uitati de vin

oana
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 9:10 pm
Localitate: sulina

Re: retete culinare cu si din peste ..............

Mesaj de oana »

PATEU DIN PESTE
pentru aceasta reteta avem nevoie de 3 kg de peste ( eu am facut din ciortanica )3 kg de
ceapa ,3 kg de morcovi ,jumatate litru de ulei ,sare piper,boia dulce si iute ,
dupa ca am curatat de solzi .mate pestele il spalam bine apoi il punem la fiert asa
intreg cum este ,in apa in care punem pestele la fiert adaugam o lingura doua de otet,foi
de dafin ,boabe de ienibahar si o felie doua de lamiie ,lasam pestele sa fiarba pina se
desprinde de pe oase ,apoi scurgem apa si lasam la racit, luam carnea de pe oase si o dam
prin masina de tocat.morcovi ii curatam si ii dam si pe acestia prin masina de tocat
,ceapa o taiem cit de marunt se poate .apoi intrun ceaun punem uleiul la incins ,punem
ceapa si morcovul si calim un pic apoi adaugam pestele dat prin masina de tocat ,impreuna
cu sare piper ,si boiaua dupa gust amestecam continuu sa nu se prinda .cind uleiul se
ridica la suprafata ca la zacusca ,pateul este gata ,punem in borcane si sterilizam 10 15
minute ,apoi scoatem borcanele din apa fierbinte si le punem la rece .va asigur ca aceasta
reteta este un deliciu ,va doresc pofta buna !

Scrie răspuns