La pescuit pe Canalul 5

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru apele de rapitori.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

savin claudiu
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 21, 2014 5:22 pm

La pescuit pe Canalul 5

Mesaj de savin claudiu »

La inceputul lui ianuarie am fost 3 zile la pescuit in zona Canalului 5, canalul dintre lacurile Golovita si Sinoe.
Drum destul de prost dupa iesirea de pe beton, mai ales pe Grindul Lupilor dupa Canalul 2. Destul de salbatica zona, chiar daca vedeam destul de des masini, lucru neinteles nici de localnici, marea majoritate braconieri pe lacurile mari din zona . Din discutile cu ei am aflat ca abia de se prinde ce sa pui pe masa, multe specii de pesti fiind foarte, foarte rare..printre ele fiind si stiuca, adica exact ce cautam noi.
Multi braconieri si la vanatoare, chiar daca este interzisa cu desavarsire in zona. Dar cine sa controleze ? Revenim la pescuit, doua zile de cautat stiuca pe toate canalele si lacurile din zona, cu 2 maestrii langa mine (George si Vladut) cu doar cateva marlite luate, toate eliberate deoarece erau sub dimensiune. Paznicul de la stavilar non stop baga scule si plase monofilament, politia de frontiera era cu spritul prin zona, localnicii radeau de noi cand ne vedeau cu lansetele. Cam asta este acum canalul 5, candva un loc de unde nu plecai fara amintiri si capturi frumoase.. Si cand ma gandesc cat de aproape era adevarata Delta ! :cry:

Dan T
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:59 am

Re: La pescuit pe Canalul 5

Mesaj de Dan T »

Din cate stiu, accesul auto pe Grindul Lupilor era interzis iar bariera de la Canalul 2 era inchisa. Ce-i drept nici nu am mai fost de mult.
Au redeschis zona?

savin claudiu
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 21, 2014 5:22 pm

Re: La pescuit pe Canalul 5

Mesaj de savin claudiu »

Bariera deschisa, destule masini care circulau pe acolo. 95% braconieri, pescari si vanatori.

Avatar utilizator
Mihai Banu
Mesaje: 70
Membru din: Lun Ian 06, 2014 11:42 pm
Localitate: Arad

Re: La pescuit pe Canalul 5

Mesaj de Mihai Banu »

da nu cumva e prohibitie la stiuca in delta?

sajgostefan
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 06, 2014 9:05 pm

Re: La pescuit pe Canalul 5

Mesaj de sajgostefan »

Din cate stiu eu acolo e o zona unde se prinde mai mult salau....eu am fost vara trecuta si nu am prins nici o stiuca,nu zic ca nu ar fii dar in 5 zile de pescuit nu m-am intalnit cu ea.

savin claudiu
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 21, 2014 5:22 pm

Re: La pescuit pe Canalul 5

Mesaj de savin claudiu »

Mihai Banu scrie:da nu cumva e prohibitie la stiuca in delta?
este prohibitie la stiuca peste tot, nu doar in delta ! doar ca noi am fost inainte...

Scrie răspuns