Ne aliniem la GDPR!

Vă aducem la cunoștință că www.rapitorimania.ro utilizează fișiere de tip cookie și alte tehnici similare pentru a asigura funcționarea site-ului și protejarea datelor dvs., pentru a vă oferi o experiență cat mai placută și personalizată, pentru a oferi funcții de rețele sociale și pentru a analiza traficul într-un mod anonim.

Le oferim partenerilor noștri de rețele sociale, de publicitate și de analiză a traficului informații cu privire la modul in care folosiți site-ul nostru prin intermediul cookie-urilor pe care ei le pot seta.

Înainte de a continua navigarea pe www.rapitorimania.ro, vă rugăm să citiți și să întelegeți conținutul Politicii de utilizare cookie și al Politicii de confidențialitate.

Prin continuarea navigării și utilizarea serviciilor noastre, vă exprimați acordul cu privire la Politica de utilizare cookie și la Politica de confidențialitate.

Ultima modificare: 29.05.2018
pop-up fumigena senzor

Update CM Africa de Sud 2019. Am prins 177 de pesti din specia Makriel, e de bine!

joi, 7 februarie 2019   |   13622   afişări   

 

 
 
Daca in prima zi de concurs lotului LRS i-a dat cu virgula pe barajul Loskop din Africa de Sud, reusind doar un loc 9, astazi, in mansa cu numarul 2, baietii si-au revenit asa cum i-am cunoscut noi toti, fie pe apa, fie prin rezultatele cu care ne-au obisnuit. Cu o demonstratie de pescuit viteza la specia Makriel, ha, ha, ha, echipele noastre au dat o lectie mondiala de pescuit ultralight. Cu 90 de pesti prinsi Eugen German si Petre German (locul 1 in mansa de azi), iar Andrei Sava si Adi Spiac cu 87 de exemplare punctate (locul 2 in mansa de azi) la final Romania se claseaza pe locul 4. Se pare ca avem si un bronz la individual pentru Sava si Spiac, un rezultat nesperat de bun in conditiile pe care le-ati citit de-a lungul transmisiei de pe Rapitorimania. Hai Romania! 
 
 
 
 
 
 
 
 
In conditiile in care festivitatea de premiere a avut loc, inca nu exista postat un clasament oficial, dar, rezultatele de mai sus au fost validate.
 
 

Tot in Africa de Sud, lotul Romaniei de Crap a reusit sa se claseze pe podium cu un loc trei muncit zi si noapte. Mai multe detalii in curand pe www.crapmania.ro.

 
Concluziile antrenamentelor oficiale prevesteau ceea ce a urmat in prima mansa pentru echipa Romaniei. “Vreți sa știți cum au fost antrenamentele? Nu, nu vreți sa știți! E lacul cu cel mai puțin peste dintre toate pe care am pescuit în Africa. Horror!
 
 

 

Momentan suntem pe locul 9, Cehia, Ungaria si Rusia ocupand primele trei pozitii. Ce se va intampla maine? Greu de prezis, nu ne ramane decat sa speram ca lectia invatata astazi sa dea rezultate in mansa cu numarul doi, hai Romania!

 
 
 
 
Odata ajunsi la ceremonia de deschidere a acestui eveniment, am inteles cu adevarat anvergura sa reala. Am scris mai devreme un numar ceva mai mic de natiuni participante…sunt de fapt 43 si asta doar in apa dulce! 15 discipline separate si un o durata de aproape doua saptamani de concursuri. Asta implica aproxiativ 1500 de sportivi si alte cateva mii bune de oficiali, arbitrii, skipperi, organizatori, etc. De departe cel mai mare eveniment la care am participat toti, vreodata.
 

Am prins binisor in toate zilele de antrenamet, nu stralucit, dar destul cat sa vedem la culoare majoritatea specilor care puncteaza la aceasta competitie. Partea mai putin buna este ca toata lumea cu care am discutat, ne spune ca lacul pe care sa se desfasoare concursul nu are nici o legatura cu nici un alt lac din toata tara. Este ceva cu totul aparte pentru ca nu are nici o structura vizibila sau vegetatie de care sa te poti lega in pescuit. Lacul este limpede cristal, foarte adanc si cu maluri destul de chele, asa ca va trebui sa ne adaptam repejor in cele doua zile de antrenament oficial, daca vrem sa avem un rezultat bun.

 
 
 
 
De lipsit nu ne lipseste nimic, asa ca nu avem de ce sa nu reusim.  Totusi exista ceva de care chiar nu ducem lipsa, oboseala… Este de departe cel mai epuizant concurs din cate am vazut pana acum, mai ales ca inca nici nu a inceput. Adica, am plecat noaptea din Bucuresti, am zburat 13 ore cu escala la Istambul, iar apoi am mai mers cu masina inca 2 ore pana la cazare. Dupa o noapte “dormita” in avion am inceput descarcarile si pregatirile de echipament. Iar mai apoi am inceput trezirea la 4:30 in fiecare dimineata  cu drumuri intre 1 si 2 ore jumatate pana la unul din lacurile din zona, pescuit 8-9 ore si plecat inapoi tot atata drum. Nu mai zic ca sunt cam 30 de grade constant aici, iar soarele arde de juri ca e mai aproape de pamant. Papa, dus, nani 6 ore si de la capat. Nu e chiar floare la ureche, iar oboseala se simte deja, motiv pentru care am hotarat ca ziua de vineri sa fie una de socializare si deconectare.

Continuarea pe blogul Ligii Romane de Spinning:

http://www.lrs.ro/blog/category/competitii-internationale

 
 
Antrenamentul lotului national continua in Africa de Sud. In timpul unei partide de pescuit de exceptie cu peste 60 de bassi pe zi, echipele noastre au reusit sa dea de cap unei noi specii aflata pe lista de concurs, Kurper, Blue Kurper mai precis. Largemouth Yellowfish, Paper Mouth, Sharptooth Catfish si Smallmouth Yellowfish inca sunt o nebuloasa, dar cu siguranta baietii nostri le vor da de cap.
 
 
 
 
 
 
 

Pana atunci, urmariti sambata pe 9 Februarie 2019 transmisia live de la ceremonia de deschidere a Campionatului Mondial din Africa de Sud pe canalul oficial Youtube al organizatorilor. Hai Romania!

 

 
 
 
Zis si facut, dupa tilapia, s-a bifat si bassul pe lista speciilor punctabile la Campionatul Mondial din Africa de Sud. Tipologia locului a fost retinuta, ca si reper, cel mai productiv loc cu bass avea pe mal doi rinoceri si o girafa.
 
 
 
 

Lotul national continua antrenamentele pentru a deslusi tehnicile de pescuit castigatoare la Blue Kurper, Largemouth Yellowfish, Paper Mouth, Red Breast Tilapia, Sharptooth Catfish si Smallmouth Yellowfish.

  

La doar cateva ore dupa ce s-a acomodat in Africa de Sud, lotul Romaniei a reusit sa bifeze o prima specie, tilapia, care va puncta in Campionatul Mondial de Pescuit la Rapitori din Barca FIPS 2019. Mai raman 7 specii necunoscute, hai 6… deoarece o parte din lotul national nu este straina de pescuitul la black bass.
 
 

Cu trei Campioni Mondiali in lot (Rusia 2017), cinci zile de pescuit la liber pentru cunoasterea speciilor, doua zile de antrenament oficial si o pista de competitie care seamana cu lacul Bicaz, suntem siguri ca lotul Romaniei va face din nou o figura frumoasa.

 

In curand mai multe informatii, pana atunci dati un scroll in jos unde aveti linkuri catre paginile evenimentului. Hai Romania!

 

 
 
 
Ce peste? Pai avem Black Bass, Blue Kurper, Largemouth Yellowfish, Paper Mouth, Red Breast Tilapia, Sharptooth Catfish si Smallmouth Yellowfish. Cum se prind astia de mai sus? O sa va arate in curand cei mai buni pescari de rapitori din Romania.
 
 

Campionatul Mondial de Pescuit la Rapitori din Barca 2019 se va desfasura pe lacul Loskop Dam Resort, situat la granița provinciilor Mpumalanga și Limpopo, o zona montana superba din Africa de Sud. Echipele participante vor fi cazate în cadrul stațiunii Forever Resort. Competitia va avea un caracter unic pentru anul 2019, datorita diferitelor specii de pești locali care vor puncta:  Black Bass, Blue Kurper, Largemouth Yellowfish, Paper Mouth, Red Breast Tilapia, Sharptooth Catfish si Smallmouth Yellowfish.

 

World Fishing Games 2019 Africa de Sud se desfasoara pe 13 discipline: Big Game, Black Bass, Rapitori din barca, Crap, Feeder, Stationar femei, Pescuit de pe mal femei, Casting marin, Pescuit la Musca, Stationar barbati, Pescuit de pe mal barbati, Pescuit perechi de pe mal, Pescuit de pe mal seniori, Pescuit pe rau, Pescuit ultralight din barca. Romania participa doar la sectiunile Crap si Rapitori din barca. 

Mai multe informatii pe:
www.fishingworldgames2019.co.za
www.facebook.com/sportfishingworldgames

 

Lotul national de pescuit din barca la rapitori format din Andrei Sava, Adi Spiac, Eugen German, Petre German, Cosmin Schiopu si Silviu Haran,pleaca astazi in Africa de Sud pentru o noua provocare, World Fishing Games 2019, Campionatul Mondial de Pescuit FIPS. Va invitam sa fiti alaturi de ei, prin intermediul paginii LRS de Facebook unde delegatia Romaniei va posta imagini si clipuri in timp real. Nu uitati sa dati Like & Follow paginii LRS pentru a vedea noutatile.

https://www.facebook.com/LRSpinning/ 

Lotul national LRS este sponsorizat in aceasta expeditie de firmele: Digi, Himalaya, Relax, Marele Pescar, Decathlon, Stilcons, MedLife și Givadi.

Mai multe detalii in curand pe www.rapitorimania.ro
Comentarii


Momentan nu există comentarii.


 
cristialbu.ro