CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, sonare, barci, motoare, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan M
Site Admin
Mesaje: 57
Membru din: Mie Dec 11, 2013 9:39 am
Contact:

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de Dan M »

@RazvanG

pentru a avea sanse la premiu stiuca trebuie sa fie baiat, nu femela

Avatar utilizator
RazvanG
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 20, 2014 3:15 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de RazvanG »

Dan M scrie:@RazvanG

pentru a avea sanse la premiu stiuca trebuie sa fie baiat, nu femela
Ai miopie avansata sau vrei sa-mi strici postarea?

alin80
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 16, 2014 8:36 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de alin80 »

Vedeti domnule Cornel cat de frumos suna aceasta postare! Ca pescar cu experienta pe care o aveti in spinning, ati fi putut incepe asa in loc de acea postare acida! Poate cei dintre noi care au postat ce v-a deranjat pe dvs nu au aceeasi experienta si cred ca niste explicatii ca cele de mai sus erau binevenite (eu unul nu ma supar sa invat si nici dvs. nu cred ca ati fi deranjat sa va impartasiti experienta). Cat despre faptul ca ati renunta la concurs in favoarea mea...iar o replica careia nu-i gasesc rostul la fel ca si cea din prima postare "Se pricepe cineva mai mult de-atat?" :( De ce v-ar surprinde faptul ca unii se pricep mai putin ca dvs? Va astept in continuare cu postari din care cei care mai au de invatat sa poata deprinde ceva! Cred ca ar fi cele mai potrivite! Va salut si va multumesc!

cornel.s
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 10, 2014 7:00 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de cornel.s »

Domnule Alin va cer scuze inca odata si in acelasi timp si celorlalti participanti pentru polemica creata, dar am vrut sa semnalizez o mica inadvertenta in cele postate de mai multi useri, nu numai de catre Dumneavoastra. Cu fast - extra fast sunt foarte multi. Dan a spus ca este o lanseta extrem de rapida, nu si ca ar fi un extrafast. Aceste tipuri de lansete sunt specal concepute pe specii tinta, de regula si pentru concursuri. Bazarurile sunt pline de melanjuri ale actiunilor lansetelor, generate de tot felul de vanzatori care vor sa scape de bete cat mai repede. Cele care corespund cu adevarat sunt vandute de oameni al caror obraji nu se pun in discutie si pe de-asupra nici nu prea folosesc termeni din acestia tehnici fiindca sunt prea pretentiosi.
Acuma ca tot a avut loc discutia asta macar sa o lamurim cum trebuie. Eu vad un extra fast ca pe un bat ultra rapid, cu o actiune de varf mai rigida avand ca destinatie inteparea rapida a pestelui si controlul cat mai intens asupra drilului. Pentru asta talonul lansetei va trebui sa fie mai rigid. In cazul pestilor mai imbracati poate fi fatal. Acolo se cere un efect de resort disipat pe toata lungimea batului si cu o rezerva mare de putere pe talon ca sa sustina drilul. O actiune fast este o actiune de varf rapida, dar cu un efect de resort pe segmentul de varf. Acestea sunt cele folosite de regula la stiuca unde ai nevoie sa spargi osatura gurii stiucii, dar dup-aia trebuie sa razbati cu ea pana o pui pe mal. Imaginati-va o stiuca de vreo cateva kile ca va face o lumanare sub picioare intr-un bat ultra rapid. Dar un somn?!!!!!!!! ;) . Cam asa se pune problema.
Intr-una din postari ati pomenit de un echilibru intre acestea, fapt ce l-ar fi reusit Dan prin aceasta lanseta.
Avand atatea bete sper ca nu s-a crezut ca m-am inscris la concursul asta din fite sau fantezie, ca n-am ce citi sau vorbi. Nu am o lanseta propice stilului in care pescuiesc la Dunare si as fi vrut s-o incerc.
Apreciez insa postarile Doamnei Oana Serbov pe care vreau s-o salut si sa-i urez La Multi Ani pe 2014 si ca ma bucur s-o reantalnesc, dar si pe a lui Razvan G. Simple, sincere si fara fite.
Succes tuturor!

cornel.s
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 10, 2014 7:00 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de cornel.s »

Si mai e ceva. Nu am cine stie ce experienta insa atat cat stiu ma impiedica sa vad lucrurile ca prind alta forma.

alin80
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 16, 2014 8:36 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de alin80 »

Multumesc pt precizari domnule Cornel! Acum ma simt oarecum lamurit! :)

giovan
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 23, 2014 1:54 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de giovan »

Pentru pescuitul pe Dunare as alege o lanseta puternica, capabila sa lanseze naluci grele, cu o rezerva mare de putere, cu actiune semi-parabolica pentru a prelua perfect muscatura monstrilor si socurile din timpul drill-ului. O astfel de lanseta ar fi ideal sa fie prevazuta cu o mandrina compatibila cu mulinetele de capacitate mare, inele rezistente si un maner antiderapant.
Fir intins!
Fişiere ataşate
Picture 009.jpg
Picture 009.jpg (127.63 KiB) Vizualizat de 10056 ori

dumitrescu sorin
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 24, 2014 8:36 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de dumitrescu sorin »

Ce mi-as dori de la o lanseta de spinning destinata pescuitului pe Dunare ar fi sa aiba actiune mare ( 40-120 gr sau chiar mai mult) , inele rezistente, sa fie mai lunga de 2,40m pentru a putea controla mai bine pestii in dril si sa fie pe cat posibil de usoara.
Fişiere ataşate
Stiuca.jpg
Stiuca.jpg (117.41 KiB) Vizualizat de 10040 ori

liviuhoria
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 25, 2014 4:56 pm

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de liviuhoria »

De la o lanseta de spinning adevarata si mai ales in pescuitul pe Dunare imi doresc:robustete,rapiditate,rezistenta dar in acelasi timp greutate minima si usurinta in manevrare.Atata timp cat urmaresti un peste adevarat ai nevoie de de o lanseta adevarata(bineinteles nu sunt de neglijat mulineta si "utilajul" care o foloseste) :) .
Fişiere ataşate
somn.jpg
somn.jpg (34.43 KiB) Vizualizat de 10029 ori

sebix112
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 29, 2014 12:12 am

Re: CONCURS: CASTIGA O LANSETA DE RAPITOR

Mesaj de sebix112 »

raspuns scurt ,,,, rapida ,,usoara si sa mi se potriveasca :)https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 0.13909474

Scrie răspuns