Competitii spinning 2014

Sectiune dedicata concursurilor de pescuit la rapitori. Anunturi, liste participanti, program de concurs, desfasurare, concluzii. Organizatorii de concursuri sunt rugati sa contacteze administratorul forumului, inainte de a posta o competitie.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

Avatar utilizator
Stefan DINU
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan DINU »

Stefan Popescu scrie:Legile, bune sau proaste, trebuie aplicate. Legea 69/2000 este totuși o lege bună. Numai că ne este cunoscută și aplicată.
PS Nu înțeleg de ce nu se exploatează această uriașă oportunitate care o reprezintă peștele. Indiferent cine ce-o zice, faptul că peștele este valorificabil, fie pentru pescuit sportiv fie pentru consum, reprezintă o uriașă oportunitate pentru cluburile sportive. Nu văd însă niciunul să facă pași în direcția asta, deși legea asta, bună sau rea, cât și alte legi în vigoare oferă aceste oportunități.
Pun o întrebare simplă, la care aștept un răspuns la fel de sincer. Un club sportiv, dacă ar avea in administrare, folosință sau proprietate un lac de min. 10 ha, ar putea susține cu veniturile ce le poate genera activitatea echipelor de competiții?
Legea este buna pentru cine nu cunoaște fenomenul ... și se servește de lege sa subjuge fenomenul! Repet: pescuitul este o situatie speciala. Orice paralele cu alt sport nu face decât sa demonstreze acest lucru.

Ce te faci tu ca nu știi, este ca finanțările europene sunt foarte bine direcționate. Adica nu te faci ca faci o baza sportiva si apoi de apuci si de piscicultura si de producție. Plus ca singur sa găsește cu tampitel de la AM sa ceara hârtii de la FRPS si uite cum mai întâi se plătește la federație si apoi sa trag foloasele. Ca in afaceri: investește sa ai profit. Numai ca riscul este al administratorului. Pentru ca finanțările europene în Romania sunt ca BigFoot: toata lumea a auzit de ele, prea putin le-au văzut.
Apoi pescuit sportiv si acvacutura nu au nimic in comun. E ca si cum ceri bani sa faci o baza hipica si apoi cu banii respectivi faci si un abator de cai si o fabrica de salam. Ca sa susții un club de hipism în campionatele naționale.

Si sa îți dau si răspuns cerut!
Succesul unei bălți tine de un singur lucru: PAZA !!! Unui club ii este foarte greu sa angajeze paza. Paza care trebuie platita regeste pentru ca, desi sunt niste tugurlani alcoolici și analfabeți, nu trebuie sa fie tentați ei sa devina ei braconierii. Asa ca doar ochiul stăpânului ... lasă pestele în apa. Pe lângă București doar bălțile în care patronii stau pe malul lacului au supravietuit. In rest jale. Drept care un club nu poate face asta de la 0.
Dar un administrator de balta poate face un club sau se poate "împrietenii" cu un club. Importanta este însă întrebare: de ce ar da el din profitul sau, bani unui club. Bani sunt ai lui, riscul e al lui, investiția este a lui, munca e a lui. Iar sportivii nu il pot ajuta pentru ca au jobul lor, familia lor iar din competițiile de pescuit nu se poate trai. Ianc. Răspunsul este pentru ca poate sa ia mai multi bani ... adica fara nici o garantie. Problema este cam asa: se iau bani (greu si cu oameni care stiu sa acceseze fonduri europene), se pune cofinanțarea, se implementează proiectul (greu si cu oameni care stiu sa lucreze in domeniu), se finalizeaza proiectul si apoi functioneaza un timp (de obice 5 ani). Dupa care se schimba macazul. Stii cate pensiuni pe fonduri europene au devenit case de vancanta ale unor oameni de afaceri orientati. Bineinteles ca vor exista si exceptii de oameni seriosi. Dar o balta se tine din acvacultura. Drept care, dupa 5/ 6/ 7 ani calduti, cluburile se vor trezi ca nu mai au bani . Si nici nu mai stiu cam sa faca rost de ei.
Drept care raspunsul meu este urmatorul: nu da nimeni unui club pe mana o balta pe care sa o exploateze comercial pentru a se finanta in concursuri. Nici un club nu are puterea financiar sa ia o balta de la 0 si sa o aduca pe profit. Decat daca sunt bani si atunci e mult mai ieftin si mai sigur sa iei banii si sa te duci la concurs.
Retine un lucru: sunt foarte putine cluburi care detin baze sportive proprii. Sunt foarte putine cluburi care isi pot finanța funcționare din activitati comerciale. Ma refer la orice club din orice domeniu. Iar statul oricum subfinanțeaza sportul. Si atunci cum poti spune ca legea e buna?

In orice caz dupa 15 martie o sa ai ocazi sa ne demonstrezi ca utopia functioneaza.

Si acum pun și o întrebare: cum se face ca ai trecut de la mesajul "sa luam concursurile din mana celor care fac doar afaceri personale" la mesajul "sa facem afaceri in pescuit pentru a finanța competițiile de pescuit"? Mie îmi miroase a ipocrizie.
Ștefan DINU
pround member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA

Stefan Popescu
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mar 09, 2014 8:39 am

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan Popescu »

Răspunsul îl găsești aici:
Art. 71
.......................................................................................
(2) Sursele de finantare a cluburilor sportive provin din:
a) subventii de la bugetul de stat si bugetele locale acordate cluburilor sportive de drept public de catre organele administratiei publice centrale si/sau locale in subordinea carora se afla, precum si de organele administratiei publice locale din unitatea administrativ-teritoriala respectiva;
b) sume destinate finantarii programelor sportive ale cluburilor sportive de drept privat si inscrise in contractele incheiate cu directiile pentru tineret si sport judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, sau cu organele administratiei publice locale, dupa caz;
c) venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura directa cu scopul si obiectul de activitate ale acestora;
d) cotizatii, contributii si penalitati aplicate membrilor sai, sportivilor, antrenorilor si celorlalti tehnicieni, potrivit statutelor si regulamentelor proprii;
e) sume obtinute din transferurile sportivilor;
f) donatii si sponsorizari;
g) alte venituri, in conditiile legii;
h) sume ramase din exercitiul financiar precedent;
i) venituri obtinute din valorificarea bunurilor aflate in patrimoniul acestora;
j) venituri obtinute din participarea la competitiile si demonstratiile sportive.

PS Sper să se înțeleagă faptul că administrarea unui club sportiv nu se face la fără frecvență. Când se va înțelege acest lucru, toate vor intra în normal. Numai că până atunci, actualele cluburi vor deveni amintire. Trist, dar adevărat. Și numai cine nu gândește nu realizează acest lucru. Sper ca cel care se înșală să fiu chiar eu, dar am mari rezerve că mă înșel!

Avatar utilizator
Stefan DINU
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan DINU »

Stefan Popescu scrie:Răspunsul îl găsești aici:
Art. 71
.......................................................................................
(2) Sursele de finantare a cluburilor sportive provin din:
a) subventii de la bugetul de stat si bugetele locale acordate cluburilor sportive de drept public de catre organele administratiei publice centrale si/sau locale in subordinea carora se afla, precum si de organele administratiei publice locale din unitatea administrativ-teritoriala respectiva;
b) sume destinate finantarii programelor sportive ale cluburilor sportive de drept privat si inscrise in contractele incheiate cu directiile pentru tineret si sport judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, sau cu organele administratiei publice locale, dupa caz;
c) venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura directa cu scopul si obiectul de activitate ale acestora;
d) cotizatii, contributii si penalitati aplicate membrilor sai, sportivilor, antrenorilor si celorlalti tehnicieni, potrivit statutelor si regulamentelor proprii;
e) sume obtinute din transferurile sportivilor;
f) donatii si sponsorizari;
g) alte venituri, in conditiile legii;
h) sume ramase din exercitiul financiar precedent;
i) venituri obtinute din valorificarea bunurilor aflate in patrimoniul acestora;
j) venituri obtinute din participarea la competitiile si demonstratiile sportive.
Crezi ca nu stiu legea? Adu-ti aminte ca am citit-o inaintea ta!
Nu mi-ai raspuns la intrebare dar nu ma asteptam.
Si cei intelegi tu prin "activitati economice realizate in legatura directa cu scopul si obiectul de activitate ale acestora". Daca vand peste din balta? Daca am un magazin care vinde scule de pescuit? Daca am o firma care face boiles-uri?
Ștefan DINU
pround member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA

Stefan Popescu
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mar 09, 2014 8:39 am

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan Popescu »

Răspunsul îl găsești dacă citești cu atenție statutul Clubului pescarilor de răpitori sau al Asociației Liga Română de Spinning. Capitolul venituri! Sigur nu ști ce scrie in ele. Dovadă că la o întâlnire directă nu știai că LRS prin statut, se obligă să respecte statutul și regulamentele federației. Interesant este art. 36 alin 4 din Statutul LRS. Veniturile sunt provenite din închirierea bazelor sportive, alea care trebuie omologate de federație! Activitățile economice sunt cuprinse tot acolo!

PS Sigur nu cunoști legea. Părerea mea! Dacă o cunoșteai, acum activitatea LRS era salvată. Și putea face competiții cu caracter oficial. Acum o poate face doar cu avizul FRPS.

Avatar utilizator
Stefan DINU
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan DINU »

Stefan Popescu scrie:Răspunsul îl găsești dacă citești cu atenție statutul Clubului pescarilor de răpitori sau al Asociației Liga Română de Spinning. Capitolul venituri! Sigur nu ști ce scrie in ele. Dovadă că la o întâlnire directă nu știai că LRS prin statut, se obligă să respecte statutul și regulamentele federației. Interesant este art. 36 alin 4 din Statutul LRS. Veniturile sunt provenite din închirierea bazelor sportive, alea care trebuie omologate de federație! Activitățile economice sunt cuprinse tot acolo!

PS Sigur nu cunoști legea. Părerea mea! Dacă o cunoșteai, acum activitatea LRS era salvată. Și putea face competiții cu caracter oficial. Acum o poate face doar cu avizul FRPS.
Iar te grăbești ca mireasa la ... mana trezita!
Ți-am spus si in emisiune. Dar tu nu! Batman! Batman!
Deții informații greșite! Acest paragraf a aparut intr-un proiect incipient al statutului LRS. Tu nu ai acces la statutul LRS cel care este stampilat spre neschimbare de catre judecatorie. Eu am. Si stiu sa si citesc. In plus aceste documente au fost facute de avocati. Cu diploma si experienta. Adica reali! Nu autodidacti.

Pe de alta parte observ din nou un aspect: pe tine nu te intereseaza ce face FRPS . Este mult mai important ce face LRS. Stiu! Te ard ficatii ca avem cluburi, sportivi, competitii, calendar competitional, participari internationale, medalii, palmares. Si nimic din toate aste nu ti se datoreaza si nu iti apartin. Repet un sfat: veziti de treburile tale si nu te mai ameste in ale noastre. Stiu ca nu ai sa respecti acest sfat dar nu pot sa nu incerc.

Revenind la venituri. Ce ne facem cu ferma ta de rame? Dar de bazinele de eclozare a puietului? Ce ne facem cu magazinul de tricouri, căni și fulare a clubului de fotbal Steaua (club de fotbal nu club de tricotaje si obiecte personaliazate) ? Vezi de ce am spus ca interpretezi legea numai dupa cum iti convine tie iar restul nu au acest drept?
Legea prevede "venituri obtinute din activitati economice realizate in legatura directa cu scopul si obiectul de activitate ale acestora". Adica in legatura cu pescuitul sportiv si competitiile de pescuit sportiv. Adica un club sportiv poate avea o firma de comercializare articole de pescuit, sa vanda permise, sa produca lansete custom, sa faca scoli si tabere de pescuit si orice altceva care interactioneaza cu pescuitul.

In final repet întrebarea pe care ai ignorat-o: cum se face ca ai trecut de la mesajul "sa luam concursurile din mana celor care fac doar afaceri personale" la mesajul "sa facem afaceri in pescuit pentru a finanța competițiile de pescuit"? Mie tot a ipocrizie imi miroase.

PS: Ai dreptate. Nu stiu legea! Nu stiu legea pe care o citesti tu. Altfel nu se explica cum tu intelegi ceva si restul lumii intelege altceva ... adica normal.
Ștefan DINU
pround member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA

Stefan Popescu
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mar 09, 2014 8:39 am

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan Popescu »

Dacă tot susții că ai statutul original si ștampilat, cred că poți face o scanare și o postare aici. Și astfel s-ar lămuri lucrurile. Aștept!

Avatar utilizator
Stefan DINU
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan DINU »

Stefan Popescu scrie:Dacă tot susții că ai statutul original si ștampilat, cred că poți face o scanare și o postare aici. Și astfel s-ar lămuri lucrurile. Aștept!
Oi fi eu mult mai tânăr ca tine ... dar nu m-am născut chiar ieri! Statutul e un document accesibil doar membrilor LRS. E o decizie mai recenta. Dor poți face o cerere în scrisa președintelui în funcție, domnul Sorin BUCULEI.

PS: iar ai sărit peste întrebarea incomoda!
Ștefan DINU
pround member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA

Avatar utilizator
Mihai Banu
Mesaje: 70
Membru din: Lun Ian 06, 2014 11:42 pm
Localitate: Arad

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Mihai Banu »

Domnule Stefan Popescu,

Nu mi-ati raspuns la intrebare. Federatia ce competitii organizeaza anul acesta?

Stefan Popescu
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mar 09, 2014 8:39 am

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan Popescu »

http://frpsc.ro/wp-content/uploads/2014/03/CC.pdf
Mihai Banu scrie:Domnule Stefan Popescu,

Nu mi-ati raspuns la intrebare. Federatia ce competitii organizeaza anul acesta?

Stefan Popescu
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mar 09, 2014 8:39 am

Re: Competitii spinning 2014

Mesaj de Stefan Popescu »

Stefan DINU scrie:
Stefan Popescu scrie:Dacă tot susții că ai statutul original si ștampilat, cred că poți face o scanare și o postare aici. Și astfel s-ar lămuri lucrurile. Aștept!
Oi fi eu mult mai tânăr ca tine ... dar nu m-am născut chiar ieri! Statutul e un document accesibil doar membrilor LRS. E o decizie mai recenta. Dor poți face o cerere în scrisa președintelui în funcție, domnul Sorin BUCULEI.

PS: iar ai sărit peste întrebarea incomoda!
Care este intrebarea incomodă?
PS Ști foarte bine că statutul LRS prevede acest lucru. Tu ai spus că ai varianta de la judecătorie, nu eu. Și că statutele sunt acte publice, iar cei care nu le fac publice o fac doar pentru motive ce nu țin de transparență. Oricum, am înțeles că am avut dreptate și că statutul cuprinde cele postate de mine. Până la urmă și tăcerea este un răspuns!

Scrie răspuns