Naluci soft neconventionale......raci,creaturi etc

Cum prindem rapitori? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici, ce naluci folosim?

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

sajgostefan
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 06, 2014 9:05 pm

Naluci soft neconventionale......raci,creaturi etc

Mesaj de sajgostefan »

Deschid acest topic in speranta de a ne impartasi folosirea unor naluci soft mai neconventionale pentru marea majoritate dar destul de folosite in competiti.S-a scris putin in revistele de specialitate de acest subiect.
Eu am pescuit cu astfel de naluci cu rezultate bune in pescuitul salaului,bibanului si al stiuci.
Voi,prieteni pescari,cum pescuiti cu aceste naluci,in ce conditi,cu ce monturi,unde si binenteles cum nu tot ce e pe piata este si bun poate ne spuneti si cu ce.

sajgostefan
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 06, 2014 9:05 pm

Re: Naluci soft neconventionale......raci,creaturi etc

Mesaj de sajgostefan »

Eu le am testat pe balta gostilele,mai ales primavara cand salaul este pe "cuib" si este foarte agresiv mai ales pe raci pe care ii ataca foarte violent.Dupa parerea mea,din ce am folosit eu, cei mai buni sunt raci de la firma americana YUM folosit pe un jig 3/0 de 5 grame recuperat cu recuperari scurte si pauze mai lungi ca de obicei.
Fişiere ataşate
1456796_570884112981994_2141220855_n.jpg
1456796_570884112981994_2141220855_n.jpg (218.55 KiB) Vizualizat de 7284 ori

Avatar utilizator
andy
Site Admin
Mesaje: 80
Membru din: Mie Dec 11, 2013 9:23 pm

Re: Naluci soft neconventionale......raci,creaturi etc

Mesaj de andy »

Eu am prins mereu pe raci Zoom Speed Craw. I-am folosit prima oara la bass, apoi la salau, sunt o alternativa ieftina si eficienta. Culoare Watermelon Red si pe montaj offset si pe jig normal. Lestari de la 3 grame pana la 20, depinde de cata galagie vrei sa faci cu el.

cristi.albu
Moderator
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 06, 2014 12:16 am

Re: Naluci soft neconventionale......raci,creaturi etc

Mesaj de cristi.albu »

Uite aici ... rac la rac trage
Am prins la tipul asta de creatura in concursul de la Valea Argovei de anul trecut 4 salai, locul 3 in mansa
Din pacate nu mai am... daca e cineva care ii vinde ...
Fişiere ataşate
rac.jpg
rac.jpg (31.61 KiB) Vizualizat de 7234 ori

sajgostefan
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 06, 2014 9:05 pm

Re: Naluci soft neconventionale......raci,creaturi etc

Mesaj de sajgostefan »

Da..nici eu nu prea mai am..se pare ca importatori nu prea aduc astfel de naluci...


Scrie răspuns