PERMISE PESCUIT

Aici putem discuta orice despre pescuitul la rapitori.

Moderatori: Dan M, Rapitorimania

boby007
Mesaje: 29
Membru din: Mar Ian 07, 2014 12:10 am

PERMISE PESCUIT

Mesaj de boby007 »

S-au marit cumva taxele pentru permisele de pescuit de la ANPA? Stie cineva mai multe detalii?

Avatar utilizator
Mihai Banu
Mesaje: 70
Membru din: Lun Ian 06, 2014 11:42 pm
Localitate: Arad

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de Mihai Banu »

vezi pe siteul de la anpa...

mrvily
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 10, 2014 11:17 am

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de mrvily »

Nu sau marit taxele, nu sa putut modifica HG 1016 care reglementeaza printre altele si cuantumul taxelor de pescuit sportiv.
Nu cred ca anul acesta se vor putea modifica aceste taxe,problema este alta sar putea ca pentru fiecare judet in care vrem sa pescuim sa platim cate o taxa de pescuit,asta daca va fi declarata azi la curtea constitutionala legea descentralizari ca o lege "constitutionala" atunci ea mai mult ca sigur ca va fi promulgata de presedinte urmand ca toata resursa acvatica vie sa treaca de la ANPA la Consiliile Judetene,fapt care va face ca fiecare consiliu judetean s-asi impuna regulile lui,o intreaga babilonie.
Sa speram totusi ca aceasta lege va fi declarata azi neconstitututionala.

vladut mateianu
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 06, 2014 9:29 am

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de vladut mateianu »

Sunt sanse sa puna popescu mana pe aceste taxe ?

cornel.s
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 10, 2014 7:00 pm

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de cornel.s »

Greu de crezut, dar a demonstrat cat de abil e. Taxele sunt ale statului. El nu are nici-o treaba cu statul.

cornel.s
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 10, 2014 7:00 pm

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de cornel.s »

Azi am achitat si eu taxa impreuna cu partenerii mei de pescuit. S-a platit la sectoarele 1,3,4,5,6 si IF. Nicio noutate nici la ANPA inafara faptului ca femeia aia "vintage" parca are ceva cu pescarii. Cere copie si dupa ultima ejaculare.

genuel
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 15, 2014 4:08 pm

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de genuel »

cornel.s scrie:Azi am achitat si eu taxa impreuna cu partenerii mei de pescuit. S-a platit la sectoarele 1,3,4,5,6 si IF. Nicio noutate nici la ANPA inafara faptului ca femeia aia "vintage" parca are ceva cu pescarii. Cere copie si dupa ultima ejaculare.
o FACEM SI PE ASTA DACA TREBUIE.......DECI ,SA EJCULAM...FACEM COPIE SI ..SATISFACEM ...CERINTELE:))))

larry
Mesaje: 27
Membru din: Mie Feb 05, 2014 12:13 pm

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de larry »

Anul acesta cei de la ANPA s-au mișcat mai repejor :o

Calin75
Mesaje: 36
Membru din: Joi Mai 22, 2014 10:15 am

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de Calin75 »

Fiindca nu am mai pescuit de peste 10-15 ani, de pe vremea AJVPS-urilor, mi-am facut permis la ANPA cu 1 saptamana inainte de prohibitie. Acum, dupa ce am fost o singura zi la pescuit, inainte de prohibitie, si am prin 3 stiuci (eliberate toate) 2 la cranckbait si una la minow astept cu nerabdare data de 31 Mai. Inca nu am primit cardul de plastic, mi s-a spus ca vine cam in 3 luni.

Ce vreau sa va intreb este ceea ce am uitat sa intreb la ANPA. Pentru permis la pastrav cum se procedeaza? Stiu ca pe vremuri se platea separat.

Viorel M
Site Admin
Mesaje: 34
Membru din: Mie Dec 11, 2013 2:16 am

Re: PERMISE PESCUIT

Mesaj de Viorel M »

Permisul de pescuit se elibereaza online de catre ANPA (Agentia Nationala Pentru Pescuit si Acvacultura) si este documentul care iti permite sa pescuiesti legal pe apele publice necontractate.

Pretul permisului de pescuit este de 0 lei, ANPA eliberand permisele in mod gratuit, la cerere.

Exista 3 tipuri de permise de pescuit recreativ.

Mai multe detalii despre acestea, ce este fisa de capturi sau care sunt apele pe care poti pescui afla din ghidul despre permisul de pescuit online ANPA.

Scrie răspuns